Enki Yönetim Danışmanlığı


Sektör: Danışmanlık Görüntüleme: 2083
 • Telefon 04122290772
 • Adres Fırat Mah. 507. SK. Serhat Plaza B Blok K: 4/9, 21070 Kayapınar/Diyarbakır
 • İlçe Kayapınar
 • E-posta enki@enki.com.tr
 • Website http://www.enki.com.tr

YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ

Yatırım Teşvik Sistemi, sermaye birikimini yatırıma yönlendirmek, üretimde yüksek katma değer yaratmak, teknoloji kullanımını ve yenilenmesini özendirmek, bölgeler arası ekonomik dengesizlikleri gidermek, istihdam yaratmak ve dünya ölçeğinde rekabet gücü sağlamak için yatırımların ve yatırımcıların devlet tarafından teşvik edilmesi için verilen bir teşviktir.

6. BÖLGE İLLERİ

Yatırım Teşvik Sistemi illerin gelişmişlik farkını kapamaya yönelik bir sistem olduğu için en az gelişmiş iller 6. bölge illeridir. Dolayısı ile yatırımcılara en fazla hibenin sunulduğu illerdir. 6. Bölge illeri: Diyarbakır, Van, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Ağrı, Muş, Kars, Bitlis, Şırnak, Iğdır, Hakkari, Ardahan ve Bingöl olmak üzere toplam 15 ili kapsamaktadır. Bu illerde yapılacak en az 500.000 TL’lik yeni veya ek yatırımlara Ticaret Bakanlığınca Yatırım Teşvik Belgesi verilmektedir.

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ

Yatırım teşvik sistemi iki aşamadan oluşmaktadır. Birinici aşama Yatım Teşvik Belgesi alımıdır. Yatırım Teşvik Belgesi alımı ile yatırımcı, yapacağı yeni veya ek en az 500.000 TL’lik sabit yatırım tutarı kapsamında bu belgeyi alabilir. Sabit yatırım tutarı arazi-arsa, bina-inşaat, makine ve teçhizat ile diğer yatırım (yardımcı makine ve teçhizatlar, ithalat ve gümrükleme giderleri, taşıma, sigorta ve montaj giderleri, etüt ve proje giderleri vb.) harcaması kalemlerinden oluşmaktadır.

 • Katma Değer Vergisi İstisnasıTeşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır.
 • Faiz DesteğiFaiz Desteği, teşvik belgesi kapsamında kullanılan en az bir yıl vadeli yatırım kredileri için sağlanan bir finansman desteği olup, teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının %80’ine kadar kullanılan krediye ilişkin ödenecek faizin veya kâr payının belli bir kısmının 1.800.000 TL’ye kadar Bakanlıkça karşılanmasıdır.
 • Gümrük Vergisi MuafiyetiTeşvik belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için gümrük vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır.
 • Yatırım Yeri TahsisiTeşvik Belgesi düzenlenmiş yatırımlar için Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yatırım yeri tahsis edilmesidir.

Enki, yatırımcı adına yeni yatırımlar için iş planı ek yatırımlar için kurumsal kapasite arttırma projesi ile Ticaret Bakanlığına başvurma ve Yatırım Teşvik Belgeyi alma sürecini yönetmektedir.

YATIRIM TEŞVİK VİZESİ/KAPATMA

Yatırımcı Yatırım Teşvik Belgesini aldıktan sonra 3 yıl içinde makine-teçhizat, varsa inşaat yatırımını tamamlayarak yatırım teşvik kapanış vizesini almaya hak kazanır. Yatırım Teşvik Vizesi aşağıdaki teşvikleri yatırımcıya sağlar:

 • Sigorta Primi İşveren Hissesi DesteğiTeşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının Bakanlıkça karşılanmasıdır.
 • 10 yıl (OSB’lerde 12 yıl) Sigorta Primi İşçi Hissesi DesteğiTeşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işçi hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının Bakanlıkça karşılanmasıdır. Sadece 6. bölgede gerçekleştirilecek bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımlar için düzenlenen teşvik belgelerinde öngörülür.
 • Vergi İndirimiGelir veya kurumlar vergisinin, yatırım için %50(OSB’de %55) katkı tutarına ulaşıncaya kadar, gelir vergisi indirimli olarak uygulanmasıdır.
 • Gelir Vergisi Stopajı DesteğiTeşvik belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için belirlenen gelir vergisi stopajının terkin edilmesidir. Sadece 6. bölgede gerçekleştirilecek yatırımlar için düzenlenen teşvik belgelerinde öngörülür.
 • KDV İadesiSabit yatırım tutarı 500 milyon Türk Lirasının üzerindeki Stratejik Yatırımlar ve 6. Bölgede 2017-18 tarihlerinde gerçekleştirilen bina-inşaat harcamaları için tahsil edilen KDV’nin iade edilmesidir.

Yatırım teşvik belgesi alan ve Yatırım Teşvik Vizesi olan işletme, yukarıdaki desteklerden yararlanmaya başlayabilmektedir.

Enki, işletmelerin Yatırım Teşvik Sisteminden faydalanabilmeleri için ihtiyaç duydukları yatırım projesi geliştirme ve süreç yönetim danışmanlığı hizmeti vermektedir. ETUYS sisteminde Ticaret Bakanlığına Türkiye’nin her tarafında belgeler dijital ortamda gönderilir. Böyece ETUYS sistemi ile belgeler 30 günde onaylanmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yorum Yaz

Netika Yönetim Danışmanlığı